Merak Edilen Sorular

ENDİŞELENDİĞİMİZ DURUMLAR veya KAFAMIZA TAKILANLAR

Bebeğim Dişli Doğdu

-Sayfaya Git-

Bu rastlanılan bir durumdur. Bebekler bazen dişli (natal dişler) doğabilirler veya dişlerinin bazıları ilk bir ay içinde (neonatal dişler) ağız içine çıkabilir. Bunlar gerçek diştir. Ancak, zamanından önce ağız içine çıktıklarından olgunlaşmamışlardır ve kökleri henüz gelişmemiştir. Olgunlaşmamış olduklarından, sarımsı-kahverengi görünüme sahip olabilirler. Kökleri gelişmemiş olmalarından dolayı da hareketlidirler. Yaygın tedavi alışkanlığı bu dişlerin kök gelişiminin olmamasından dolayı aspire (nefes borusuna kaçma) edilme riskinden korkulur.Dişin çekimi yapılacaksa çocuğun hastane ortamında doğup doğmadığı Vitamin K açısından öğrenilmelidir. Bununla beraber, bugüne kadar bu dişlerin aspire edildiğini gösteren hiçbir yayın yoktur. Bu dişlerin yaratacağı asıl sorun, emme güçlüğüdür ve emme sırasında bebeğin dilinin altında yaralanmaya neden olmasıdır. Bu dişlerle ilgili dikkat edilmesi gereken husus bu dişlerin çekilmesinden sonra, bu dişlerin yerine geçecek olan kalıcı dişlerin olup olmadığıdır. Dilaltında hiçbir yaralanma yoksa ebeveynlere konu açıklanıp ortak bir tedavi yolu izlenmesi gerekir.

Bebeğim İçin Emzik veya Biberon Kullanıyorum

-Sayfaya Git-

Bebeklerde emzik kullanımı, onlarda rahatlamaya, dudak ve yanak kaslarında güçlenmeye, SİDS (Ani Bebek Ölümü) meydana gelmesinde azalmaya neden olabilir ve dişlenme esnasında diş kaşıyıcı rolü olabilir. Emzik kullanımı 1. aydan itibaren 18.aya kadar tercih edilebilir. Emzik tercihinde, çocuğun gelişim ayına uygun boyutta ve damak yapısını taklit eden tarzda BPA içermeyen silikon veya kauçuk emzikler olmalıdır. Burada önemli olan ilk haftaların anne memesinden emmeyi öğrenmek için ALTIN DÖNEM olduğu, 18.aydan sonraki kısmında artık çocuğun çene gelişimi için risk olabileceğidir. Ne olursa olsun, bir çocuk 4.yaşına kadar kesinlikle emzik kullanımını bırakmalıdır. Ebeveynlerin emzik kullanımı ile ilgili özen göstermeleri gereken bir diğer husus da emziği çeşitli şekillerde (bal, pekmez, şeker gibi) tatlandırma yollarına başvurmamaları olmalıdır.

Bebeğimin Dişleri Henüz Çıkmadı Ama Damaklarında Beyaz Çıkıntılar veya Morluklar Var

-Sayfaya Git-

Ebeveynlerin damak olarak ifade ettikleri kısımlar alveol kreti denilen ve dişlerin dizileceği kretlerdir. Bu kretler üzerinde bazan doğumda küçük beyazımsı çıkıntılar olur. Bunlar diş olmayıp kistik oluşumlardır.

Bebeğim Düştü ve Ağzını Çarptı

-Sayfaya Git-

Çocuklar sık düşerler ve bunların birçoğunda hiçbir sorun yaşanmaz ve hatta ebeveynler bunun farkında bile olmazlar. Ancak, bazılarında yaralanmalar ciddi şekilde dişeti, dil, dudak, yanak ve diş yaralanmaları ile sonuçlanır. Bu durumun kesinlikle üzerinde durulması gerekir ve bir uzmandan yardım alınması gerekir. Yaralanmaların meydana geldiği durumlarda, endişelenmeden ve zaman geçirmeden bir uzmana başvurmak gerekir.

Bebeğimin Dişleri Çürük Çıkıyor veya Hemen Çürüdü

-Sayfaya Git-

Aslında, hemen hemen hiçbir çocuğun dişleri çürük çıkmaz. Çok yaygın olarak beslenme veya besleme yanlışlarından dolayı çok hızlı bir şekilde çürürler. Ebeveynler dişlerin renginin beyaz olmadığını fark ettiklerinde, dişlerin çürük olarak çıktıklarını zannederler. Çocuklarının eksik beslendiğini, iyi besleyemediklerini düşünerek vicdani rahatsızlık duyarlar. Buradaki klinik tabloya eskiden “biberon çürüğü”, “beslenme çürüğü” derlerdi. Bu gün, bu klinik tablo erken çocukluk çürüğü (EÇÇ) olarak adlandırılmaktadır. Özellikle üst keser dişler (7 veya 8 yaşında yerine kalıcı dişler gelecektir) ve birinci süt azı dişleri (9 yaşında yerine kalıcı dişler gelecektir) bu durumdan en çok etkilenirler. Bu durumla karşılaşılması durumunda, bir uzmana danışıp beslenme şeklinin düzenlenmesi ve mevcut durumun tedavi edilmesi hususunda bilgi alınması ve bu dişlerin tedavi ettirilmesi gerekir.

Çocukta Diş Çürüklerin Tanısı

-Sayfaya Git-

4-5 yaşına kadar çocuklarda diş çürükleri dişler arasında boşlukların bulunmasından dolayı, gözle görülerek belirlenebilir. Bu yaşlardan sonra dişlerin ara yüz kontaktları oluştuğundan dolayı yardımcı yöntemler kullanılarak belirlenebilir. En ideal yöntem diş röntgenidir. Çocukların röntgen ışınlarına sık sık maruz kalınması istenmez. Bu yüzden, günümüzde yardımcı yöntemler oldukça gelişmiştir. Bu yöntemler hiçbir zararlı ışın içermezler ve diş çürüğünü tamamen görsel olarak ortaya koyarlar.

Çocukların Çürüyen Dişlerinin Tedavisi

-Sayfaya Git-

Süt dişlerinin tedavisi basit bir şekilde dolgu ile yapılabileceği gibi çocuklar için geliştirilmiş olan kaplamalar kullanılarak da yapılabilir. “Nasıl olsa düşüp yerine kalıcı diş çıkacak” düşüncesi ile süt dişlerine önem verilmemesi yanlış bir düşüncedir. Çocuğun büyüme-gelişiminin beslenme ile yakından ilişkili olduğunu ve beslenmenin de ilk kapısının ağız olduğunu unutmamak gerekir. Sağlıklı bir beslenme ve büyüme gelişim için sağlıklı ağız-diş yapısı önemlidir.

Çocukların Çürüyen Dişlerinin Tedavisinde Kullanılan Dolgu Maddeleri

-Sayfaya Git-

Bir çocuğun dişlerinin dolgu ile tedavisinde kullanılan dolgu maddeleri yetişkinlerinkilerden farklılıklar gösterir. Yetişkinlerde yaygın şekilde kullanılan amalgam dolgu çocukların süt dişlerinin tedavilerinde süt dişi gibi aşınmadığı için pek tercih edilmez. Çocuklarda kullanılan dolgu maddelerinin bir çoğunun ortak özelliği florid içermesidir. Çocuklarda çürük dişlerin tedavisinde diş renkli dolguların yanı sıra, çürük dişlerin tedavisini özendirici olması açısından gökkuşağı renklerine sahip renkli dolgular da vardır.

Çocukta Süt Dişi Kayıpları Durumunda Yapılması Gerekenler

-Sayfaya Git-

Bir diş düşme zamanı gelmeden önce ya kazalar sonucunda ya da tedavi edilemeyecek kadar fazla çürüdüğü durumlarda kaybedilir. Böyle durumlarda kalıcı dişin zamanında ve olması gereken şekilde ağız içine çıkabilmesi için boşluğun korunması gerekir. Bunun için de çocuklarda sabit veya hareketli dişsiz veya dişli yer tutucu yapılması gerekir. Kullanılacak olan yer tutucunun şeklini uzman olan diş hekimi ve çocuğun hangisini rahat kullanabileceği belirler. Yer tutucuların yapılması ile işlem bitmez. Onların periyodik olarak kontrol edilmesi ve gerekli olduğunda da değiştirilmesi gerekir.

Çocuğumun Dişi Kırıldı veya Dişi Yerinden Çıktı

-Sayfaya Git-

Bu tür durumlar acil müdahale edilmesi gereken durumlardır. En kısa sürede bir diş hekimine başvurmak gerekir veya kurulabiliyorsa, telefon ile bağlantı kurmak gerekir.

Çocuğumdan Diş Filmi Ne zaman Alınmalı

-Sayfaya Git-

Diş hekimleri diğer hekimler gibi gerek duyduklarında diş filmi alırlar. Bu konuda ebeveynlerin hassasiyetine katılırız. Çünkü insanın baş ve yüz bölgesinde radyasyona duyarlı pek çok doku ve organ vardır. Klinik muayenede görülmeyen kısımlar için röntgen filmi gerekli olur.

Çocuğumun Çıkan Kalıcı Diş Şekillerinde veya Dizilerinde Sorun Olduğunu Düşünüyorum

-Sayfaya Git-

Birçok ebeveyn süt dişlerinin yerine çıkan dişlerin boyutundan, renginden, çıkma yönünden veya çapraşıklığından endişe eder. Bazen bu endişede haklı olabilirler. En iyisi bir diş hekimine başvurmaktır. Bir rehber olarak aşağıdaki şekillerden birisinin veya birilerinin 6-8 yaşındaki çocuğunuza uyması halinde bir diş hekimine mutlaka başvurunuz.