Çocuğumun Dişi Kırıldı veya Dişi Yerinden Çıktı

Kırık Dis

Bu tür durumlar acil müdahale edilmesi gereken durumlardır. En kısa sürede bir diş hekimine başvurmak gerekir veya kurulabiliyorsa, telefon ile bağlantı kurmak gerekir.

Eğer diş kırılmış ise, kırılan dişin parçasının bulunması parçanın yerine yapıştırılması için çok önemlidir. Bu durumda parçanın bulunup suya konularak çocuk ile beraber diş hekimine getirilmesi en iyi olandır. Parçanın bulunamadığı durumda çocuğun diş hekimine getirilmesi dişte başka bir yaralanmanın olup olmadığının belirlenmesi açısından ve kırık dişin dolgu maddeleri ile tedavi edilmesi bakımından önemlidir.

Bazen çarpmanın etkisi ile diş tamamen yerinden çıkar. Yerinden çıkan ve yere düşen dişin derhal bulunması, akan soğuk musluk suyundan geçirilmesidir. Musluk suyundan geçirilen diş bir yetişkin tarafından çıkan yerine konulabilir. Eğer bu yapılamıyorsa, derhal süt içerisine konulması ve en kısa sürede çocuk ile beraber diş hekimine götürülmesi gerekir.

1çöp adam

Burada dikkat edilmesi gereken husus yerinden çıkmış olan dişin su içine konulmaması veya kuru bir mendile sarılmamasıdır. Yerinden çıkan dişi en kolay ve hiçbir zarar görmeden süt içine koyarak taşıyabilirsiniz.

Bazen çarpmanın etkisi ile dişler yer değiştirebilir veya içeriye gömülebilir. Bu durumlarda derhal bir diş hekimine başvurmak gerekir. Burada ilk 12-24 saatlik süre tedavilerin yapılabilmesi ve dişlerin yerine alınabilmesi açısından çok önemlidir.

eksik görseller yücel bey-1  
 eksik görseller yücel bey-2